Resim Galerisi

                                                                           
   

Artun ÜNSAL'ın Ölmez Ağacın Peşinde Kıtabının 243 - 250. sayfaları arası.

Zeytinyağı Temizliktir.

İnsan temizliği için vazgeçilmez sayılan sabunun tarihçesine bakıldığında, zeytinyağı gene karşımıza çıkar. Sabunun (sapone) bulunuşu 2500 yıl öncesine gider. Fenikelilerin daha MÖ 600 lerde sabun yaptıkları bilinir. Ancak bu sabun keçi içyağı ve odun kömürü külünden üretiliyordu. İleride kireç ve küllü içyağla karıştırılarak daha etkili sabun yapılacaktı. Zeytinyağı ile sabun yapımına gelince, örneğin Araplar küllü ve kireçli suyu soğukta zeytinyağı ile karıştırarak elde etmeye başladılar. Ortaçağda Marsilya batının sabunculuk merkezi oldu. Marsilya Sabunu (Savon de Marseille) adıyla ünlenen bu sabunun yapımında da zeytinyağı kullanılacaktı.

Zeytinyağı günümüzde de yaygın sabun hammaddesidir. Donyağlar çıkalı pabucu dama atıldı sayılırsa da, halis zeytinyağından kaliteli bir sabun kolay alıcı bulur.

Geleneksel Usulde Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

Dededen "Sabunî", Kilisli Abdulmecid TEKSABUNCU has sabunu nasıl üretiyor, görelim: Kasım ayından mayıs sonuna kadar sabun işlerim boz kazana. Kazanım iki tonluk;üç metre yüksek, çapı iki metre... Kazanın üçte biri yağ, üçte biri su, üçte biri de ateştir... 1200-1300 kilo üstü satılıp dipte kalan çok asitli yerli zeytinin yağını "10 asitin üstünde yağ" kullanırım. Yüzde 80 zeytinyağı üzerine yüzde 20 defne yağı ekler karıştırırım. Defne yağı Hatay dan özel gelir. Sonra bir varil "220 litre" alır düşük Bome'li 8-10 derece, kostikli su dökerim. Kostikli su dibe çöker. Körükle odun ateşini yakarım, kazanın alt kısmındaki ocakta. Hafif hafif ısınır, kaynar; kazanın kendisi ister ... Ustalık kaynaktan anlamaktadır. Derken kaynak cebellenir, kazanın dibinden yayılır; su, zeytinyağını sarar. Emiş yapar küreği vurduğum zaman, aynen cıbsın "sakız" gibi yapışır küreğe. Hafif, pıspıs duman verir, "ister", su ister ya da kostik ister. Eğer bir tarafta yağ bir tarafta sabun olursa , soğuk su ister. Kazan hızırlanmış demek, su ister... Ustası anlar kazandaki kaynağın ne istediğini. Ne bileyim kostik ağır gelmiş, sarmamış yağı, su ister... Kaynamıyor, ateş isterim der...Kostik az gelmişse, duman yapar, pıspıs yapar; 10-12 derece kostikli su ilave edersin..

Derken kaynak incelmeye başlar, yoğurt gibi sarar, kazandaki yağın seviyesi bir metre kadar yükselmeye başlar

Sağlık Bakanlığından alınmış belge.